-
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789186587536
- Titel
- Vecka 36
- Författare
- Sarenbrant, Sofie
- Förlag
- Ponto pocket
- Utgivningsår
- 2011
- Omfång
- 313 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 0 x 180 mm Ryggbredd 20 mm
- Vikt
- 169 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Varje förälders värsta mardröm!Camilla Läckberg har gjort det med Fjällbacka, Åsa Larsson med Kiruna och Ann Rosman med Marstrand -- nu är det Branteviks tur att hamna på deckarkartan!Sommarsäsongen i det lilla fiskeläget Brantevik är över för den här gången. För familjerna Winter och Malm har det varit en regning semestervecka och stämningen är inte på topp. De bästa vännerna Johanna och Agnes är båda gravida och inom några få veckor kommer de att vara mammor.I ett försök att ändå avsluta vistelsen på ett bra sätt bestämmer sig paren för att gå och sjunga karaoke på den lokala hamnkrogen. Men något går fruktansvärt fel och på morgonen när de andra vaknar är Agnes borta.I ett försök att ändå avsluta vistelsen på ett bra sätt bestämmer sig paren för att gå och sjunga karaoke på den lokala hamnkrogen. Men något går fruktansvärt fel och på morgonen när de andra vaknar är Agnes borta.Agnes försvinnande blir veckans stora nyhet och polisen och media arbetar var och en på sitt håll för att finna en lösning på gåtan. Men det blir en kamp mot tiden och allt tar en oväntad vändning när en död kvinna hittas uppspolad på en strand "¦Vecka 36 är en deckare som vågar ha höggravida kvinnor i huvudrollerna och somVecka 36 är en deckare som vågar ha höggravida kvinnor i huvudrollerna och somhar ett slut som kommer att få dig att tappa andan och längta efter mer"¦
Ponto pocket 1 9789186587536 -
Det blir bara pannkaka
Inbunden bok. Arena. 1 uppl. 2016. 159 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Boken är i bra skick
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789178434893
- Titel
- Det blir bara pannkaka
- Författare
- Goldhammer, Annika
- Förlag
- Arena
- Utgivningsår
- 2016
- Omfång
- 159 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 300 mm Ryggbredd 20 mm
- Vikt
- 980 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Det blir bara pannkaka är kokboken som ger en av våra populäraste rätter den respekt den förtjänar.
Här hittar du pannkakor för alla tillfällen och smaker. Det kan vara fluffiga amerikanska kärnmjölkspannkakor, krispiga franska gjorda på nyttiga kikärtor, förföriskt goda karamelliserade ananaspannkakor och förstås de traditionella tunna pannkakorna som går att variera i oändlighet. Här finns också recept för den som är sugen på pannkaka men vill vara lite mer hälsosam samt flera veganska och glutenfria recept.
Boken innehåller även pannkakshistoria, tips på bästa redskapen och råvarorna, recept på en rad tillbehör samt en guide till författarens favoritpannkakskaféer.
Arena 1 9789178434893 -
Alkemins eviga eld - [ett nytt fall för Maria...
Pocketbok. Månpocket. 2012. 311 sidor.
Nära nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789175030661
- Titel
- Alkemins eviga eld - [ett nytt fall för Maria Wern : spänningsroman]
- Författare
- Jansson, Anna
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2012
- Omfång
- 311 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 0 x 180 mm Ryggbredd 20 mm
- Vikt
- 178 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- I sökandet efter den världsberömde glaskonstnären Justus Hartman lämnar Maria Wern Gotland och beger sig till Kosta Boda Art Hotel. Där gör hon ett makabert fynd – ett lik ligger nedsänkt under vatten i en utsökt glaskista. Hon inser att det finns en koppling mellan mordet och Justus försvinnande. Han var en av de sista alkemisterna, och nu vill någon ta del av den gamle mannens hemlighet innan han går i graven. Maria Wern och Visbypolisen för en kamp mot klockan i jakten på en mördare som fanatiskt följer alkemins principer.Alkemins eviga eld är den tolfte fristående boken om Maria Wern. Med sina Werndeckare får Anna Jansson ständigt flera läsare världen över. Bara i Sverige har de sålt i mer än 1,5 miljoner exemplar och åtta av hennes böcker har hittills filmats med Eva Röse i huvudrollen.
Månpocket 9789175030661 -
Julgodis : sött att njuta och ge bort
Inbunden bok. Bokförlaget Semic. 2020. 109 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Boken är i gott skick
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789155268916
- Titel
- Julgodis : sött att njuta och ge bort
- Författare
- Olson Haglund, Karolina
- Förlag
- Bokförlaget Semic
- Utgivningsår
- 2020
- Omfång
- 109 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 202 x 230 mm Ryggbredd 12 mm
- Vikt
- 477 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Med hemlagat julgodis kommer du snabbt i stämning! I den här boken hittar du nya och gamla julklassiker att njuta av eller slå in och ge bort – perfekta gåvor vid adventsminglet. Vad sägs om chokladbräck, fikonkonfekt, nougatpuckar, mörka mintkyssar, kokosfylld julbounty och saffransgul fudge? Och medan knäcken puttrar på spisen rör du enkelt ihop smeten till en sats lingonmarmelad. Dessutom får du recept på juliga drycker som alternativ till glöggen.Här bjuder Karolina Olson Haglund på över 50 snabba och enkla julgodisrecept med få ingredienser som stillar sötsuget hos både stora och små. Och det fina är att godbitarna med fördel kan bakas i god tid innan dopparedan.
Bokförlaget Semic 9789155268916 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789170017100
- Titel
- Den sista vintern
- Författare
- Edwardson, Åke
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2009
- Omfång
- 471 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 0 x 180 mm Ryggbredd 31 mm
- Vikt
- 268 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Det är december i Göteborg, en fruktansvärt vacker december i början av en fruktansvärt vacker vinter. En polispatrull kallas i den tidiga morgonen till en våning i Vasastan efter ett larm. De finner en man i svår chock. Hans sambo ligger död i dubbelsängen. Sannolikt är det han som gjort det. Inom några dagar sker ett identiskt mord: en polispatrull i den tidiga morgonen, en kvävd kvinna, hennes man bredvid, en vacker våning i Vasastan. Mot sitt nekande grips också den här mannen. Nu handlar det bara om att förhöra fram sanningen. Men en ung polisassistent har sett något i de båda lägenheterna som inte släpper hennes tankar. Någonting som inte stämmer. Någonting som komplicerar den i förstone svartvita bilden av offer och gärningsmän. Hon går tillbaka, in i den livsfarliga mardrömmen. Erik Winter arbetar här med sitt sista fall. Och på nytt konfronteras han med människors mörkaste hemligheter. Ingenting är vad det synes vara. Han försöker som alltid förstå meningen med livet, men tvingas som vanligt att först försöka förstå meningen med döden. Den är alltid närvarande, och här, denna sista vinter, närmare honom än någonsin tidigare. Ett manslik flyter in på hans egen strand medan han kastar smörgås med sin lilla dotter. Det finns inte längre någonstans att fly. Åke Edwardson är unik bland dagens svenska kriminalförfattare. Spänningen i hans romaner rör sig lika mycket i språket som i händelseförloppet. Han har fascinerat både den stora publiken och de kräsna kritikerna med sin exakta dialog, stilistiska skärpa och den brutala skönheten i miljöskildingen.Nu tackar Erik Winter för sig. En epok är slut.
Månpocket 9789170017100 -
Vilda grannar - hur vi får ett rikare djur- o...
Inbunden bok. Prisma. 1 uppl. 2006. 120 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Boken är i gott skick
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789151844862
- Titel
- Vilda grannar - hur vi får ett rikare djur- och växtliv omkring oss
- Författare
- Bengtson, Per
- Förlag
- Prisma
- Utgivningsår
- 2006
- Omfång
- 120 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 240 mm Ryggbredd 10 mm
- Vikt
- 514 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Livsglädje inpå knuten? Den här boken handlar om konsten att få vilda djur och växter som grannar. Här ges konkreta tips om vilka holkar som fungerar för olika fågelarter eller fladdermöss, hur man anlägger en damm för grodor och planterar en "fjärilsrestaurang". Vilka växter som humlorna uppskattar, hur komposten ska skötas och hur man bygger ett igelkottbo. Allt presenteras pedagogiskt med steg-för-stegbeskrivningar, foton och teckningar.
Boken vänder sig till de som har en egen trädgård eller tillgång till en gemensam gård eller park, men också till balkongägare, koloniträdgårdsodlare och skolor.
Ett ekologiskt perspektiv på trädgårdsskötsel gör att kemiska bekämpningsmedel och konstgödsel lyser med sin frånvaro.
Idén till Vilda grannar föddes hos Svenska Naturskyddsföreningen (SNF), en idéell natur- och miljöorganisation med 170 000 medlemmar. Sedan mer än 10 år har SNF arbetat för att öka mångfalden i vår närhet. Drivkraften har varit en stark övertygelse om att en rikare närnatur är bra för oss människor. Genom projektet "Vilda grannar" har smittsamt roliga idéer spridit sig över landet via böcker, föredrag, utställningar och visningsträdgårdar, workshops, fröpåsar och holkbyggardagar - ett arbete som fortsätter än idag.
Redan 1996 samlades de bästa tipsen i en bok som nu omarbetats och ges ut i en reviderad upplaga.
Prisma 1 9789151844862 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789175031835
- Titel
- Vattenänglar
- Författare
- Kallentoft, Mons
- Förlag
- Månpocket
- Utgivningsår
- 2013
- Omfång
- 426 sidor
- Bandtyp
- Mått
- 0 x 180 mm Ryggbredd 27 mm
- Vikt
- 238 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Kriminalinspektör Malin Fors är våldsrotelns stjärna. Envis och skicklig, intuitiv och intelligent. Besatt. Ständigt på flykt från sig själv, uppslukad av arbete.En septemberonsdag kallas hon till en villa i ett av Linköpings finare områden. Ett gift par har hittats mördade i sin jacuzzi. Nakna och isblå i ett vatten som inte längre är genomskinligt klart. Deras femåriga adoptivdotter Ella är försvunnen och ett intensivt sökande inleds. Är flickan vid liv och har förts bort? Eller har hon försökt rymma från mördaren och drunknat i Stångån?Medan tunga regnmoln vakar över staden dras Malin Fors och hennes kolleger in i ett fall där gränserna har blivit otydliga. Mellan döda och levande, mellan gott och ont. Utredningen tvingar henne att konfrontera sina egna demoner, och begäret att låta alkoholen sudda ut verkligheten är starkare än någonsin. Men hon vet att hon inte får ge upp. Hon kan inte svika Ella. Hon måste hitta henne och den som dödade hennes föräldrar.Vattenänglar är den första delen i en ny serie om Malin Fors, inspirerad av de fyra elementen.
Månpocket 9789175031835 -
Gerillaslöjd - garngraffiti, DIY och den hand...
Häftad bok. Hemslöjden. 2014. 135 sidor.
Nyskick. Mycket fin bok i nyskick!
Köp flera böcker till samma fraktpris inrikes, klicka på mitt alias plentybella nedan för att se alla mina annonser!Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789187471025
- Titel
- Gerillaslöjd - garngraffiti, DIY och den handgjorda revolutionen
- Författare
- Arnqvist Engström, Frida
- Förlag
- Hemslöjden
- Utgivningsår
- 2014
- Omfång
- 135 sidor
- Bandtyp
- Övrigt
- Mått
- 0 x 270 mm Ryggbredd 15 mm
- Vikt
- 625 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Gerillaslöjd är en bok om samtida slöjd och om hur slöjd kan göra skillnad. Påverka sätt att tänka, förändra världsekonomier ja, till och med förändra världen. Det nya görandet har tagit plats i det offentliga rummet, letat sig ut på gatorna och blivit en del av en samhällsdiskussion. Med hjälp av garn, nål och tråd tecknas en ny samhällsordning av en ny sorts görare, bl.a. garngraffititaggare, hantverksaktivister och anarkibrodöser. Gerillaslöjd berättar om Stitch'n Bitch, garngraffiti, städgraffiti, craftivism, DIY, anarkibroderi och mycket mer.
Du kan bli craftivist med hjälp av 5 projekt att göra själv. Sätt igång! Tagga, fröbomba, brodera! Manifestera dina åsikter på ditt eget sätt.
Författare är Frida Arnqvist Engström, journalist och bloggare. Hon har bevakat den här slöjdvärlden sedan 2005 och driver sedan 2008 bloggen Kurbits.nu där hon skriver om slöjd, hantverk, konst, DIY, hållbarhet och politik.
Hemslöjden 9789187471025 -
Alla ljuger
Inbunden bok. Wahlström & Widstrand. 2021. 415 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i gott skick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789146236559
- Titel
- Alla ljuger
- Författare
- Grebe, Camilla
- Förlag
- Wahlström & Widstrand
- Utgivningsår
- 2021
- Omfång
- 415 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 158 x 232 mm Ryggbredd 34 mm
- Vikt
- 662 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Maria är lyckligt lottad. Hon trivs med sitt jobb, hon älskar sin son, sin nye man Samir och – oftast – bonusdottern Yasmin. Men när Yasmin försvinner och Samir anklagas för att ha dödat sin dotter rasar Marias tillvaro.Inte kan väl någon mörda sitt eget barn?"Alla ljuger" handlar om den fina linjen mellan lögn och sanning. Ett isande kriminaldrama och en förödande precis skildring av en familj i fritt fall.
Wahlström & Widstrand 9789146236559 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789172093669
- Titel
- Svenska runor
- Författare
- Snædal, Thorgunn
- Förlag
- Riksantikvarieämbetet
- Utgivningsår
- 2004
- Omfång
- 143 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 220 mm
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Runtom i det svenska kulturlandskapet finns det runstenar. Alla har de en spännande historia att berätta. Genom att de flesta av dem står kvar på den plats där de restes för cirka ¬tusen år ¬sedan förmedlar de värdefull kunskap bland annat om hur ¬vägar gått, var broar byggts och var människor bott.
Eftersom runstenar är originaldokument ger deras inskrifter en direkt och oförvanskad information om livet på 1000-talet efter Kristus, runornas blomstringstid. Många runstens¬texter berättar om resor till främmande land. Andra ger oss en inblick i livet hemmavid.
Boken innehåller:
Runornas ursprung och historia
Att läsa en runsten
Runstenarna som konstföremål
Runstensvård
Geografisk spriding
Litteratur och lästips
Vi bjuds på en spännande resa genom alla landskap där det finns runstenar, från Skåne i söder till Jämtland i norr. Följ med på färden, känn igen dig i din hembygd och stifta bekantskap med vad andra landsdelar har att erbjuda!
9789172093669 -
Liket i salongen OU 2025 - Mysterierna på Lyc...
Inbunden bok. Pia & Co.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Mycket fin , toppex . En mysdeckare och den första delen i serien Mysterierna på Lyckeholm
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKPia & Co -
Växa tillsammans
Inbunden bok. IKEA.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Bok om växter från IKEA
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKIKEA -
Min stora hobby - virka och sticka
Inbunden bok. Stockholm : Bonnier. 1973.
Hyggligt skick. Skada på ryggens nedre, främre hörnet (se bilden) och spår av en prislapp på framsidan. Annars i gott skick.
Köp flera böcker till samma fraktpris inrikes, klicka på mitt alias plentybella nedan för att se alla mina annonser! … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789100386566
- Titel
- Min stora hobby - virka och sticka
- Författare
- Strindlund, Maj-Britt
- Förlag
- Stockholm : Bonnier
- Utgivningsår
- 1973
- Språk
- Svenska
Stockholm : Bonnier 9789100386566 -
Fixat! - [handbok i att bygga, pyssla, måla o...
Inbunden bok. Tiden. 1 uppl. 2003. 90 sidor.
Mycket gott skick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Boken är i bra skick
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789188879226
- Titel
- Fixat! - [handbok i att bygga, pyssla, måla och fixa]
- Författare
- Falk, Elsa
- Förlag
- Tiden
- Utgivningsår
- 2003
- Omfång
- 90 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 260 mm Ryggbredd 12 mm
- Vikt
- 610 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Här finns massor av idéer om hur du kan fixa ditt rum, bygga en snabb lådbil, en skateboardramp, göra ett läckert inbjudningskort till fest med en slingrande orm, tillaga heta kycklingklubbor och ordna originella sugrörsdekorationer till festerna. Från 12 år med hjälp av händiga vuxna. [Barnbokskatalogen]
Tiden 1 9789188879226 -
17 juni
Inbunden bok. Albert Bonniers förlag. 1 uppl. 2025. 284 sidor.
Nyskick. Skyddsomslag i nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789100801205
- Titel
- 17 juni
- Författare
- Schulman, Alex
- Förlag
- Albert Bonniers förlag
- Utgivningsår
- 2025
- Omfång
- 284 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 200 mm Ryggbredd 24 mm
- Vikt
- 370 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- ”Varför är den 17 juni 1986 så viktig?"”Jag vet inte. Det hände nåt den dagen.”Vidar är sig inte lik. Han har blivit avstängd från sin lärartjänst efter en våldsam incident på skolan. Och i en bortglömd kartong hittar han av en slump telefonnumret till familjens gamla sommartorp. När han slår numret svarar hans pappa, som är död sedan länge.Vidar har ringt till den 17 juni 1986, till en dag i sin barndom. Med ens öppnar sig en fallucka till det förflutna. Vidar ringer samtal efter samtal till den 17 juni och börjar kartlägga familjens varje rörelse.Samtidigt blir Vidar föremål för en brottsutredning och han träder över gräns efter gräns. Medan dagen i barndomen långsamt öppnar upp sig, dras snaran i nutid åt.Alex Schulman har skrivit en hisnande roman om en resa i tiden, och om vad som formar en människa.[Bokinfo]
Albert Bonniers förlag 1 9789100801205 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789179027148
- Titel
- Världens 100 Underverk
- Författare
- Michael Hoffmann - Alexander Kings
- Förlag
- Läsförlaget
- Utgivningsår
- 2009
- Omfång
- 240 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 257 x 315 mm Ryggbredd 21 mm
- Vikt
- 1554 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Följ med till vård jords vackraste och mest förunderliga platser. Upptäck världens unika naturparadis och storslagna byggnadsverk, från Afrika och Asien till Europa. Nord- och Sydamerika och Oceanien. I kunniga och stimulrande texter och med slående bilder presenteras både naaturens och männiksnas mest häpbadsvöckande skapelser, från himlastormande berg till svindlande torn och mäktiga vulkaner, från forntidens tempel och murverk till den första rymdstationen i bana aarunt vår skimrande blå planet.
Läsförlaget 9789179027148 -
Stickade dockor
Häftad bok. KF:s bokförlag . 1949. 47 sidor.
Mycket gott skick. Lite spår av ålder utanpå och årtal skrivet med små siffror på försättsbladet annars mycket gott skick!
Köp flera böcker till samma fraktpris inrikes, klicka på mitt alias plentybella nedan för att se alla mina annonser! … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKKF:s bokförlag -
Underjorden OU 2025
Inbunden bok. Bookmark.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Mycket fin , toppex . 2;a boken i serien med kriminalinspektör Sakka Pienni
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKBookmark -
Mord i julklapp
Inbunden bok. Semic. 2008. 119 sidor.
Gott skick. Skyddsomslag i gott skick. Boken är i bra skick, stämpel på insidan.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789155254148
- Titel
- Mord i julklapp
- Författare
- Läckberg, Camilla
- Förlag
- Semic
- Utgivningsår
- 2008
- Omfång
- 119 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Mått
- 0 x 240 mm Ryggbredd 13 mm
- Vikt
- 285 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- En suverän deckarantologi! Nu i lågprisutgåva!I denna fantastiska samling med kriminalnoveller möter du flera av Sveriges absolut främsta deckarförfattare: Arne Dahl, Åke Edwardson, Björn Hellberg, Torbjörn Flygt, Camilla Läckberg, Katarina Mazetti, Håkan Nesser, Helene Tursten, Katarina Wennstam och Barbara Voors.
Semic 9789155254148 -
Please Kill Me! : Den ocensurerade historien...
Häftad bok. Reverb. 1 uppl. 2006. 542 sidor.
Nära nyskick.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789197568456
- Titel
- Please Kill Me! : Den ocensurerade historien om punken
- Författare
- Legs McNeil - Gillian Mccain
- Förlag
- Reverb
- Utgivningsår
- 2006
- Omfång
- 542 sidor
- Bandtyp
- Häftad
- Mått
- 130 x 210 mm Ryggbredd 28 mm
- Vikt
- 483 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Den generöst sleaziga, skamlöst underhållande och på sina ställen även tragiska boken om sjuttiotalets amerikanska punkscen och den efterföljande engelska bastarden. Här möter vi band som Ramones, MC5, Patti Smith, Television, Blondie och Sex Pistols. Det handlar om ett gäng förlorare och missanpassade typer, knarkare och prostituerade, genier och idioter, poeter och analfabeter, som för en kort period i historien gjorde gemensam sak och skapade storartad rockmusik! En klassiker kryddad med kopiösa mängder sex, drugs & rock'n'roll.
Reverb 1 9789197568456 -
Fjäril i koppel
Inbunden bok. Excess.
ISBN 7350010200093
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Liten bok i trevligt format
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKExcess 7350010200093 -
The Withness for the Prosecution and other st...
Häftad bok. Harper.
Mycket gott skick. Mycket fin , små skavanker i hörnen . Novellsamling .
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKHarper -
Den vidunderliga kärlekens historia
Inbunden bok. Albert Bonniers Förlag . 2002. 341 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i mycket gott skick. Romanen spänner över nästan två sekler och är en hisnande, otäck och vacker berättelse. Intensivt dramatisk, med skrämmande och oförutsägbara vändningar, för att i nästa stund stanna upp och frossa i stämningar, detaljer och miljömålning. Carl-Johan Vallg läs mer … läs mer
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789100580520
- Titel
- Den vidunderliga kärlekens historia
- Författare
- Vallgren, Carl-Johan
- Förlag
- Albert Bonniers Förlag
- Utgivningsår
- 2002
- Omfång
- 341 sidor
- Bandtyp
- Kartonnage
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Efter mellanspelet med För herr Bachmanns broschyr återkommer nu Carl-Johan Vallgren med en brett anlagd roman. Den spänner över nästan två sekel och är en hisnande, otäck och vacker berättelse. Intensivt dramatisk, med skrämmande och oförutsägbara vändningar, för att i nästa stund stanna upp och frossa i stämningar, detaljer och miljömålning. Carl-Johan Vallgrens berättarglädje och lust till både det vilt fabulerande och fantastiska och till historisk kunskap och exakthet går inte att missta sig på.Romanens huvudperson är Hercule Barfuss, född på ett glädjehus i Königsberg 1813. Det är inte hans kärlek som är monstruös men han själv. Han väcker människors fasa med sin vanställdhet, han är dessutom dvärg och dövstum, och det är ett mirakel att han överlever. Men han har fått en gåva, eller snarare två. Den ena är förmågan att läsa andras tankar. Den kommer att skänka honom ett våldsamt och märkligt öde, och farliga fiender. Den andra är hans okuvliga kärlek. En flicka föds på bordellen samma natt som han, och samhörigheten med henne, Henriette Vogel, blir ledstjärnan för hela hans liv.Hercule Barfuss lever i nästan hundra år. Men i en prolog och epilog som är daterade på 1990-talet får vi bekanta oss också med hans efterlevande som bor på ön St. Martha's Vineyard i Amerika. Där uppstod under 1800-talet en koloni av hörselskadade, och dit emigrerade Hercule Barfuss när hans liv tog en ny vändning. Innan dess har vi besökt kloster och dårhus, Vatikanen och varitésällskap, Swedenborgianer och salonger, och också fått inblick i framväxten av de dövas eget språk. Men genom berättelsens alla vindlingar och irrgångar förlorar vi aldrig Hercule Barfuss och hans gripande lidelse ur sikte: först och främst är detta en förunderlig kärleksroman.
Albert Bonniers Förlag 9789100580520 -
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789174013351
- Titel
- Jag kan laga mat!
- Författare
- Karmel, Annabel
- Förlag
- Tukan
- Utgivningsår
- 2011
- Omfång
- 128 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 290 mm Ryggbredd 15 mm
- Vikt
- 748 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Matglädje för barn!
Jag kan laga mat!...
och det kan du också eftersom Annabel Karmel visar hur man gör. Det här är en kokbok där du steg för steg blir hemmastadd i köket och lär dig att laga god och nyttig mat.
Lär dig knepen
Ta reda på hur man bär sig åt för att hacka, vispa, sikta, knåda och baka.
Välj recept
Använd teknikerna i boken för att förvandla ingredienserna till perfekta rätter som passar till hela familjen.
Hugg in! När maten är klar får du njuta av egen, hemlagad mat!
Denna bok innehåller bra och tydliga bilder som steg för steg visar hur man ska gå till väga.
Boken innehåller:
Inledning - praktisk information och fakta om t.ex. nyttig mat och namnen på olika slags grönsaker.
Kapitel ett - lättlagade recept, t.ex. koka ägg, varma smörgåsar, wraps, etc.
Kapitel två - smårätter som kycklingsallad och bakpotatis.
Kapitel tre - 17 huvudrätter.
Kapitel fyra - 14 efterrätter och bakverk
Kapitel fem - tekniker och tips, t.ex. dela ägg, vispa äggvitor, lösa upp buljong, pressa vitlök, göra marinad m.m.
Format: 224 x 285 x 14 mm
Tukan 1 9789174013351 -
Vampyrstickning - sticka med inspiration från...
Inbunden bok. Känguru. 1 uppl. 2011. 143 sidor.
Nära nyskick. Små spår av hantering på utsidan annars i nyskick!
Köp flera böcker till samma fraktpris inrikes, klicka på mitt alias plentybella nedan för att se alla mina annonser! … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789186289423
- Titel
- Vampyrstickning - sticka med inspiration från Twilight, True blood och Vampire diaries
- Författare
- Miller, Genevieve
- Förlag
- Känguru
- Utgivningsår
- 2011
- Omfång
- 143 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 240 mm Ryggbredd 14 mm
- Vikt
- 590 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Låt dig förtrollas av roliga och blodiga mönster med inspiration från de odödliga varelserna vi älskar att frukta. Om du gillar Twilight, True Blood eller Vampire Diaries är denna samling med 28 fantasifulla och härliga stickprojekt absolut något för dig.
Byt skepnad med en varulvsmössa och släpp fram ditt sanna jag
Håll kalla vampyrhänder varma med härliga vantar
Dölj dina favoritdrycker i små värmare för blodflaskor
Det spelar ingen roll om du hör hemma i Transsylvanien eller Hollywood, med plaggen från den här boken håller du dig både varm och snygg.
GENEVIEVE MILLER fick inspiration att designa egna stickmönster när hon hade läst Twilight-böckerna. Hon har tre barn och är lyckligt gift med en man som inte har något emot att huset är belamrat med stickor, garn och vampyraccessoarer. Miller bor i Pasadena, Kalifornien.
Känguru 1 9789186289423 -
Galway´s Edge 2026
Häftad bok. Mysterious Press .
Mycket gott skick. Mycket fin , pytteskavanker i hörnen . Nytt fall för Jack Taylor
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKMysterious Press -
No one here gets out alive
Häftad bok. Warner books. 1 uppl. 1980. 387 sidor.
ISBN 9780446971331
Mycket gott skick. Jim Morrison biografi
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEKWarner books 1 9780446971331 -
Dvärgen - Barabbas
Inbunden bok. Bonnier. 1995.
Mycket gott skick. Skyddsomslag saknas. Hanteringsspår. Rest av prislapp på framsidan.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789100559557
- Titel
- Dvärgen - Barabbas
- Författare
- Lagerkvist, Pär
- Förlag
- Bonnier
- Utgivningsår
- 1995
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 220 mm
- Språk
- Svenska
Bonnier 9789100559557 -
Smålands historia
Inbunden bok. Historiska Media. 1 uppl. 2006. 352 sidor.
Nära nyskick. Skyddsomslag i nära nyskick. Smålands historia, hör i ett inbundet exemplar.
Inrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789185377510
- Titel
- Smålands historia
- Författare
- Larsson, Olle
- Förlag
- Historiska Media
- Utgivningsår
- 2006
- Omfång
- 352 sidor
- Bandtyp
- Inbunden
- Mått
- 0 x 240 mm Ryggbredd 27 mm
- Vikt
- 778 g
- Språk
- Svenska
- Baksidestext
- Smålands historia är den första moderna populärvetenskapliga bok som tar ett samlat grepp om hela landskapets historia. Den inleds med ett tematiskt kapitel om Småland och smålänningen i myt och verklighet. Varför förknippas den röda stugan med Småland? Varför känns Emil och Döder-
hultarn så urtypiskt småländska? Det är ett par av frågorna som ställs i detta kapitel. Därefter följer en kronologisk redogörelse av landskapets historia från förhistorisk tid fram till 2005, då landskapet härjades av stormen Gudrun.
Boken tar avstamp i det förhistoriska Småland. Vi tas vidare till
Kalmarunionen och gränstvister, utvecklingen under Gustav Vasa, med
reformationen och Dacke-upproret, och till ett Småland under stormaktstidens politik. Vi får läsa om 1800-talets befolkningsexpansionen och emigrationen, och via ett Småland på väg mot det nya millenniet, hamnar vi slutligen i år 2005.
Smålands historia är rikt illustrerad med många nytagna bilder. Boken innehåller även informativa faktaruror och kartor, hänvisningar till källor och litteratur samt ett rikt person- och ortnamnsregister.
Olle Larsson är fil dr i historia vid Lunds universitet och verksam som lektor vid Växjö Katedralskola. Övriga författare är Lars-Olof Larsson, och Lennart Johansson.
Historiska Media 1 9789185377510 -
Stickning - tradition och kultur : mönster oc...
Häftad bok. LT. 1980. 105 sidor.
Nära nyskick. Lite spår av hantering på pärmen och en liten exlibris på försättsbladet, annars I mycket fint skick! Känns helt obläddrad.
Köp flera böcker till samma fraktpris inrikes, klicka på mitt alias plentybella nedan för att se alla mina annonser! … läs merInrikes enhetsfrakt Sverige: 62 SEK- ISBN
- 9789136012941
- Titel
- Stickning - tradition och kultur : mönster och modeller förmedlade av invandrarkvinnor och andra
- Författare
- Trotzig, Eva
- Förlag
- LT
- Utgivningsår
- 1980
- Omfång
- 105 sidor
- Mått
- 0 x 200 mm
- Språk
- Svenska
LT 9789136012941
Your country and preferred language.
Select your country Select languageDenna webbplats använder cookies för att säkerställa att du får den bästa upplevelsen.
Stäng
Välkommen till Sveriges största bokhandel
Här finns så gott som allt som givits ut på den svenska bokmarknaden under de senaste hundra åren.
- Handla mot faktura och öppet köp i 21 dagar
- Oavsett vikt och antal artiklar handlar du till enhetsfrakt från samma säljare i samma kundvagn
